• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Koeman frygter ikke Barça-legende: - Jeg har en kontrakt

Foto: Getty Images

Det er en hektisk tid for Barcelona, men Ronald Koeman frygter ikke at blive afløst af klublegenden Xavi.

Af gram

Der er tale om en begivenhedsrig uge i Barcelona, med både anholdelser, pokaldrama og præsidentvalg. 

Tirsdag blev den tidligere Barcelona-præsident, Josep Maria Bartomeu, således anholdt, mistænkt for hvidvask og korruption. Det var Bartomeu, der i sommer hentede Koeman til Barcelona, og hollænderen vil ikke kritisere den tidligere præsident.

- Det er ikke godt for klubbens omdømme. Vi er nødt til at vente og se, hvad der sker. Han er her ikke, så han kan ikke kommentere situationen. Vi er nødt til at koncentrere os om vores arbejde. Vi kan ikke gøre noget ved det. Men det er ikke godt for klubbens omdømme, lyder det således, ifølge AS, fra Koeman. 

Barcelona tager onsdag imod Sevilla i returkampen i Copa del Rey-semifinalen, og Ronald Koeman er klar over, at det bliver vanskeligt at nå finalen.

- Et 2-0-nederlag er et svært resultat at komme tilbage fra. Men det er muligt. Holdet har vist, at det er sultent, og det har fokuseret på optimisme. Men vi er nødt til at være mere effektive foran mål, end vi har været indtil nu. 

Ikke bekymret
På søndag er der præsidentvalg i Barcelona, og en af de tre kandidater, Victor Font, pønser angiveligt på at gøre klublegenden Xavi til Barcelona-cheftræner før eller senere. Ronald Koeman ser dog ikke Xavi som en trussel.

- Jeg er ikke bekymret, for jeg har en kontrakt. Og når vi ved, hvem der bliver den næste præsident, så vil vi selvfølgelig tale sammen, så han kan vise mig sit projekt. Men det er i næste uge. Kampen er i morgen. 

Hollænderen slår således fast, at han vil gøre alt for Barcelona, om det så bliver i de næste to måneder eller i de næste fem år. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...