• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Kyssede Juventus-logo: Inter-stjerne må forklare sig overfor rasende fans

Foto: Getty Images

Arturo Vidal har nu forklaret, hvorfor det så ud til, at han søndag kyssede Juventus' logo.

Af gram

En del Inter-fans fik søndag deres kaffe galt i halsen, da Arturo Vidal inden hjemmekampen mod Juventus valgte at kysse Torino-klubbens logo, efter en krammer med Giorgio Chiellini.

Inter og Juventus har i mange årtier været bitre rivaler, og derfor var der altså en del Inter-fans, der var rystede over at se Vidal kysse Juventus' logo. Den tidligere Barcelona-spiller optrådte for Juventus fra 2011 til 2015, og var med til at vinde fire mesterskaber i sin tid i Torino-klubben.

Læs også: Pirlo smider holdet under bussen: - Den havde jeg ikke set komme

Forklarer sig overfor fansene
Efter søndagens opgør mod sin gamle klub, hvor Arturo Vidal scorede det første mål i Inters 2-0-sejr, kom chileneren dog med en forklaring til Milano-klubbens fans.

- Min intention var aldrig at kysse en anden klubs logo. Kysset var en måde at vise affektion for en bror, som har givet mig alt i fodbold, og som jeg havde vidunderlige år med. Vi elsker hinanden. Jeg respekterer mit hold, vores fans og de mennesker, der viste mig tilliden til, at jeg kunne kæmpe for at udvikle denne smukke klubs historie. Og det vil jeg kæmpe til det sidste for. Forza, lyder det således på Instagram fra Vidal. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...