• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Liverpool vender på en tallerken og siger undskyld: En forkert beslutning

Liverpool vender på en tallerken og siger undskyld: En forkert beslutning
Foto: Getty Images

Liverpool slår nu fast, at man alligevel ikke vil søge om støtte fra den britiske stat. Det sker efter, at Merseyside-klubben er blevet kritiseret hårdt for den kontroversielle beslutning.

Af gram

Liverpool har fået meget kritik for klubbens beslutning om at søge om penge fra den britiske stat, så klubben kunne sende medarbejdere hjem under den igangværende coronakrise. 

Tidligere Liverpool-spillere som Jamie Carragher og Dietmar Hamann har raset over beslutningen, og nu har Liverpool-boss Peter Moore så skrevet et åbent brev til klubbens fans.

Læs også: Medie: Liverpool-truppen er frustreret over kontroversiel beslutning fra klubben

- For at få sat perspektiv på denne forfærdelige situation, som er uden fortilfælde, er det vigtigt at berøre et emne, som vi som organisation har været involveret i siden weekenden, lyder det blandt andet i brevet, hvor Moore bekræfter, at Liverpool søgte om at få dækket 80 procent af medarbejdernes løn.

Moore skriver, at klubben nu vil finde alternative måder at komme igennem krisen, selvom man egentlig var berettiget til støtten.

- Vi mener, at vi kom frem til den forkerte konklusion i sidste uge, hvor vi annoncerede vores intention om at søge om orlovshjælpepakken og sende medarbejdere hjem som følge af Premier League-nedlukningen. Og det er vi meget kede af.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...