• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Messi går i flæsket på Barcelona-stjerne: Hans udtalelse gjorde tingene værre

Foto: Getty Images

Lionel Messi er anfører i Barcelona, men Gerard Piqué informerede ikke på forhånd argentineren om, at han havde tænkt sig at komme med kritiske udtalelser om klubbens ledelse.

Af gram

Gerard Piqué har i de senere uger lagt sig en del ud med topfolkene i Barcelona. 

Først pointerede forsvarsgeneralen, at de mange og lange rejser i sommerens løb formentlig har haft en negativ effekt på sæsonstarten. Den udtalelse kostede angiveligt en indkaldelse til en samtale med klubpræsident Josep Maria Bartomeu. 

Læs også: Messi bekræfter: Var tæt på at forlade Barcelona

Blev vred igen
Efter sejren over Getafe den 28. september rasede Piqué så igen over ledelsen, efter at avisen Mundo Deportivo havde bragt en negativ historie om Barcelona-truppen. Ifølge Piqué var det tydeligt, at folk fra klubbens ledelse stod bag artiklen. 

- Vi kender klubben, og vi ved hvilke aviser de har forbindelser til. Vi ved, hvem der står bag hver enkelt artikel, selvom deres byline måske ikke står på artiklen, lød det ifølge RAC1 fra Piqué.

Ville ikke have gjort det
Det var dog ikke en smart udtalelse at komme med. Sådan lyder det nu Piqués holdkammerat, Lionel Messi. Barcelona-anføreren slår først og fremmest fast, at Piqué er en 'intelligent' og 'ærlig' person. Selve udtalelsen i Getafe var Messi dog ikke blevet informeret om på forhånd.

- Jeg ved ikke noget, for jeg rejste ikke med til kampen. Han informerede ikke nogen af os, ikke engang mig. Han har været i klubben længe, og han ved, hvordan problemer løses.

- Jeg ville ikke have gjort det, for det gjorde sagen større på et tidspunkt, hvor det passede os dårligt. Men sådan er han. Det vigtigste er, at vi nu allesammen bevæger os i den samme retning.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...