• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Napoli-boss overrasker: Vil sælge holdets største stjerne

Foto: Getty Images

Der er dårlige nyheder til Napoli-cheftræner Carlo Ancelotti. Klubbens præsident, Aurelio Di Laurentiis, har således nu åbnet op for et salg af klubbens mest eftertragtede spiller, Kalidou Koulibaly.

Af gram

Kalidou Koulibaly har i de senere år været regnet som en af verdens bedste forsvarsspillere, men indtil videre har ingen klubber haft held med at overtale Napoli-bossen Aurelio Di Laurentiis til at sælge senegaleseren.

Nu vender den karismatiske klubejer dog på en tallerken. Di Laurentiis erkender nu, at han er nødt til at sælge Koulibaly på et tidspunkt.

Læs også: Top 10: De mest værdifulde forsvarsspillere i verden

- Jeg elskede Koulibaly så meget som person, at jeg afviste et bud på 785 millioner kroner. Men der vil komme et tidspunkt, hvor jeg er nødt til at sælge ham, lyder det ifølge Sky Sport Italia fra Napoli-bossen.

Ruiz-salg kan også komme på tale
Også midtbanespilleren Fabian Ruiz, der har været rygtet til både Real Madrid og Barcelona, kan blive solgt, lyder det fra Aurelio Di Laurentiis. 

- Fabian har altid været en topspiller. Hvis jeg overbeviser mig selv om at betale 224 millioner kroner for en ukendt spiller, så gør jeg det af en grund, der giver mening. Én ting er at spille for et landshold. En anden ting er at spille for et hold, der spiller kampe hver tredje dag. Vi fandt Fabian, men vi kan finde andre som ham. Døren er altid åben. Jeg bliver ikke for tæt knyttede til spillere, lyder det fra klubpræsidenten.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...