• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Lars Gram-Hanssen

En smal sag: De bittesmå justeringer, som vil sikre Solskjær en plads i top-fire

Foto: Getty Images

Ole Gunnar Solskjær skal sælge David de Gea, piske resten af truppen, træde tilbage øjeblikkeligt, ansætte Pep Guardiola og købe Lionel Messi. Med disse bittesmå justeringer vil nordmanden således, ifølge satirikeren Tim Bradford, kunne sikre Manchester United en plads i top-fire i denne sæson.

Af gram

Manchester United tabte onsdag med 2-0 hjemme til Burnley, og de røde djævle har efter 24 runder hentet den ringeste pointhøst i 30 år. 

Der findes næppe mange trænere, der får flere 'gode' råd end Ole Gunnar Solskjær. Et hav af klubbens tidligere profiler er således dagligt ude med diverse gyldne tips til, hvordan Solskjær kan vende den synkende skude. Og det samme er medierne.

Læs også: Trods historisk krise: United-ledelse bakker op om Solskjær

Og nu har tegneren Tim Bradford så på simpel vis illustreret Ole Gunnar Solskjærs frustrerende og tilsynelande håbløse situation.

Skal finde pisken frem
Under overskriften 'Manchester United: Almost there' gør Bradford således grin med de utallige 'ekspert'-råd, som Ole Gunnar Solskjær konstant modtager. Her opremser Bradford således 'de bittesmå justeringer, som Solskjær skal lave, for at slutte i top fire.'

Udover at sælge målmanden skal Solskjær således 'piske' sine 'elendige forsvarsspillere.' Samme behandling skal Solskjær i øvrigt give klubbens midtbanespillere og angribere.

En anden lille justering, som Solskjær med fordel kan foretage, er at træde tilbage med øjeblikkelig virkning, og hente Pep Guardiola ind som cheftræner i stedet. 

Derudover kan Ole Gunnar Solskjær med fordel hente Real Madrid-stjernen Gareth Bale og Barcelona-kaptajnen Lionel Messi, lyder det fra Bradbury

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...