• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Officielt: Chelsea-legende vender tilbage til Premier League

Foto: Getty Images

Den tidligere Chelsea-back Branislav Ivanovic skifter fra Zenit til West Bromwich.

Af gram

Den tidligere Chelsea-back Branislav Ivanovic vender tilbage til Premier League, hvor den 36-årige serber har underskrevet en et-årig kontrakt med oprykkerne fra West Bromwich. 

Det bekræfter West Bromwich på klubbens hjemmeside. 

Læs også: Ekspert om 'skuffende' Chelsea-spiller: Lampard bør sælge ham

Glad for at vende tilbage
Efter tre-et-halvt år i den russiske klub Zenit vender Branislav Ivanovic således tilbage til engelsk fodbold, hvor han tidligere har tørnet ud for Chelsea fra 2008 til 2017. 

- Premier League er den bedste liga i verden. Jeg har brug for at udfordre mig selv, og jeg er klar til den her udfordring. Jeg er glad for at være tilbage i Premier League, lyder det fra Ivanovic.

Bidrager med erfaring
Også cheftræner Slaven Bilic er begejstret.

- Han er en fremragende forstærkning for os, da vi er et hold, der lige er rykket op. Han lever op til alle kriterierne. Han har opnået alt i sin karriere, som har været utrolig. Vi er meget begejstrede. Han tilføjer kvalitet og erfaring både på banen og udenfor. Så det handler ikke kun om ham. Det handler om ham og den erfaring, han vil kunne give videre til ikke blot vores bagkæde, men hele vores hold.

Branislav Ivanovic nåede at vinde Premier League tre gange med Chelsea.

---------------------------

Se SønderjyskE - AaB og Brøndby IF - AC Horsens på Dplay med spotpris til clbold.dk og Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...