• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Opfordrer Real Madrid til stort udsalg: - Sælg disse fire spillere

Foto: Getty Images

Ifølge MARCA-skribenten Hugo Cerezo bør Real Madrid få solgt en masse spillere, så man kan få råd til store navne.

Af gram

På grund af coronapandemien tyder det ikke på, at Real Madrid har finanserne til at hente Kylian Mbappé i år. 

Men hvis klubpræsident Florentino Perez tænkte sig lidt om, så burde han sælge nogen af klubbens nuværende større navne, så der kunne blive råd til forstærkninger til sommer. Sådan lyder det fra MARCA-klummeskribenten Hugo Cerezo.

Læs også: Dansk eller norsk? Nu forhandler engelsk storklub med Real Madrid om lejeaftale

- Real Madrid beder klubbens spillere om at gå ned i løn, men hvis man vil have råd til store navne og starte en revolution, så er man nødt til at sælge. I øjeblikket fremstår alt usikkert i klubben. Først og fremmest med cheftræner Zinedine Zidane, hvis deltagelse i 2021/22-sæsonen ser tiltagende usandsynlig ud, skriver Cerezo. 

- Holdet har brug for forstærkninger, men hvis det skal ske, er Real Madrid nødt til at sælge først. Hvis man vil købe ind, så er man nødt til at sælge unge spillere, som har en lys fremtid foran sig. Ligesom man gjorde med Achraf Hakimi og Sergio Reguilon. 

Sælg lovende kvartet
Ifølge Hugo Cerezo er der flere fremtrædende Real Madrid-spillere, som klubben bør overveje at sælge. 

- Vinicius er en spiller, der er attraktiv for mange store klubber. Det samme er Martin Ødegaard, Fede Valverde og Marco Asensio, lyder det fra skribenten. 

Nødvendigt at sælge
Hugo Cerezo tilføjer, at spillere som Dani Ceballos, Brahim Diaz, Takefusa Kubo og Luka Jovic også kan blive solgt, hvis det kan give muligheder for at hente forstærkninger. 

- Det er nødvendigt at sælge. Nogle af disse navne er ikke så overraskende, andre er mere smertelige. Men dette hold har brug for spillere fra den øverste hylde, hvis man skal tilbage på det niveau, som man var på. Der vil være folk, som mener, at disse spillere er Real Madrids fremtid. Men vigtige indkøb kommer ikke til at ske, hvis man ikke sælger. Man må heller ikke glemme, at andre spillere, som fx Marcelo og Gareth Bale, har kontraktudløb i 2022. Sergio Ramos og Lucas Vazquez' fremtid er også usikker, da de har kontraktudløb til sommer. 

- Der skal ske meget til sommer, og vi er allerede i januar. Året kunne ikke være startet værre for Real Madrid

Indtil videre ser det ud til at ligge fast, at Real Madrid til sommer henter Bayern München-profilen David Alaba på en fri transfer

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...