• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Mikkel Sloth

PSG-fans har fået nok: Vil have Neymar ud af klubben

Det er ikke kun Neymar, som gerne ser et skifte gå igennem i dette transfervindue. Det samme gør nu også klubbens fans

Af sloth

Der har været skrevet mangt og meget om Neymars mulige skifte væk fra Paris Saint-Germain. Brasilianeren har ikke lagt skul på, at han gerne ser tiden i Paris komme til en ende efter sit rekordskifte for to år siden, men klubben har ikke haft samme lyst til at slippe sin stjerne, som både er varm i Real Madrid og sin tidligere klub FC Barcelona.

Men nu hvor PSG begynder at bløde op og give efter, får de støtte i projektet. I hvert fald luftede klubbens fans deres store utilfredshed med Neymar, da PSG søndag indledte den nye Ligue 1-sæson med en 3-0-sejr over Nimes. Her var Neymar ikke engang med i truppen, med det stoppede ikke fansene i at være efter den vævre offensivstjerne.

Både bannere med tekster som "Skrid fra vores klub" og talrige slagsange med lignende og mindre sobre budskaber kom fra tribunerne på Parc des Princes. 

Selvom Neymar har været med til at vinde to mesterskaber i træk med PSG, lader der altså ikke til at være den store lyst til at se flere af hans tryllerier fra de fans, der ellers jublede, da han for to år siden kom til fra FC Barcelona for cirka 1,6 milliarder kroner.

Så meget får PSG næppe for ham i dag, men de kan stadig forvente at få en klækkelig skilling og muligvis en spiller i bytte, hvis de vælger at indgå en aftale med enten Real Madrid eller FC Barcelona, hvor sidstnævnte skulle være det store ønske hos Neymar selv. Ifølge Goal vil PSG acceptere et bud fra FC Barcelona på godt og vel 370 millioner kroner plus både Philippe Coutinho og Nelson Semedo.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...