• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Real Madrid vil bruge rivalernes stadion som hjemmebane

Foto: Getty Images

Real Madrid kan i næste sæson komme til at spille hjemmekampe på Wanda Metropolitano.

Af gram

Real Madrid kan komme til at spille hjemmekampe på Atlético Madrids stadion i næste sæson. 

Det skriver den spanske avis Marca. Real Madrid har ikke spillet på klubbens normale hjemmebane, Santiago Bernabéu, siden 2. marts 2020, på grund af en større renovering. Og nu har Real Madrid altså taget kontakt til Atlético Madrid, for at bruge rivalernes hjemmebane 

Fansene vender tilbage
Planen er i øjeblikket, at fans fra næste stadion gradvist kan få adgang til kampene i La Liga igen, og Real Madrid ønsker derfor at sikre, at mellem 20.000 og 30.000 af klubbens fans kan se deres helte i aktion, selvom det så bliver på Atlético Madrids stadion, Wanda Metropolitano.

Ifølge Marca har Real Madrid og Atlético Madrid et godt forhold, og derfor forventes det, at aftalen kan komme på plads. 

Marca skriver, at Real Madrid håber på at vende tilbage til Santiago Bernabéu i september eller oktober, og klubben har derfor bedt La Liga om at arrangere næste sæsons kampprogram således, at Real Madrid lægger ud med så mange udekampe som muligt. 

Coronapandemien har ramt Real Madrids økonomi hårdt, og klubben ønsker derfor at få tilskuere tilbage på lægterne snarest muligt. Siden sidste sommer har Real Madrid spillet hjemmekampe på Estadio Alfredo Di Stefano, der har en kapacitet på 6000 tilskuere.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...