• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Real vil gøre Pogba til klubbens rekordindkøb - skal hentes inden 1. juli

Foto: Getty Images

Zinedine Zidane vil have god tid til at implementere sine taktiske idéer forud for næste sæson, og derfor vil franskmanden have sin trup på plads i løbet af de næste to uger.

Af gram

Paul Pogba er ifølge størstedelen af de spanske sportsmedier på vej til Real Madrid, og ifølge avisen Marca har madrilenerne nu fastsat en ambitiøs deadline for et køb af franskmanden.

Ifølge avisen vil Real Madrid således præsentere købet af Pogba senest den 1. juli - som er den dato, hvor midtbanespilleren ellers skal vende tilbage til United efter sommerferien.

Læs også: Deadline Day LIVE: Bendtner præsenteret i FC København

Bliver klubbens dyreste spiller
I Real Madrid er ledelsen fuldt ud bevidst om, at et indkøb af Paul Pogba ikke bliver decideret nemt. Franskmanden bliver uden tvivl klubbens dyreste spiller nogensinde, hvis det skal lykkes Real Madrid at overtale Manchester United til et salg.

Samtidig skal der også ageres hurtigt, hvis købet af Pogba skal realiseres i løbet af de næste to uger.

Presser selv på for skifte
Pogba pressede selv på for et skifte, da han i forbindelse med en promotion-tur til Japan erklærede, at han er klar på en ny udfordring i en ny klub. 

Det er første gang, at midtbanespilleren direkte har offentliggjort sit ønske om et exit fra United. 

Skal være med til sæsonforberedelserne
Real Madrid ønsker at lukke Pogba-handlen inden 1. juli, så franskmanden kan få lidt ekstra hvile. Real Madrids sæsonforberedelser begynder således først den 8. juli, hvor klubben drager afsted mod Canada. 

Der er således allerede lagt planer for Pogbas ankomst. Zinedine Zidane ser landsmanden som en nøglespiller i Real Madrids startopstilling i næste sæson

Cheftræneren ønsker at indlede sæsonforberedelserne med alle de spillere, som er med i hans planer for næste sæson, så han kan få implementeret sine taktiske idéer i træningssessionerne forud for en vigtig sæson, hvor Real Madrid skal genvinde meget af den ære, der er blevet tabt i den forgangne sæson. 

Det forventes, at Real Madrid som minimum skal punge op med 1,1 milliarder kroner, hvis de vil have Pogba, og dermed er der altså lagt op til, at franskmanden bliver klubbens dyreste spiller nogensinde. 

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...