• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Ronaldos tidligere træner opfordrede Juventus til at sælge portugiseren

Foto: Getty Images

Massimiliano Allegri opfordrede angiveligt Juventus til at skille sig af med Cristiano Ronaldo, da italieneren i 2019 forlod Torino-klubben.

Af gram

Massimiliano Allegri forlod Juventus tilbage i 2019, men italieneren gav angiveligt Torino-klubbens præsident et godt råd, inden han sagde farvel. 

Ifølge den italienske avis La Repubblica sagde Allegri således til Andrea Agnelli, at Juventus burde skille sig af med Cristiano Ronaldo, som den italienske klub ellers havde hentet i Real Madrid blot et år forinden. 

- Sælg Ronaldo. Han blokerer holdets og klubbens udvikling, lød Allegris råd til Agnelli således angiveligt.

Kontraktudløb efter næste sæson
Cristiano Ronaldos kontrakt med Juventus udløber i 2022, og derfor spekuleres der intenst i, hvorvidt Juventus kan være villige til at sælge Ronaldo til sommer, så man ikke risikerer at miste portugiseren på en fri transfer næste sommer.

Ifølge Football Italia har Juventus dog ikke nogen konkrete tilbud på hånden, selvom Ronaldo har været rygtet til klubber som Real Madrid og Paris Saint-Germain. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...