• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Bizart: Tottenham forlænger med Maurizio Pochettino

Foto: Getty Images

I Tottenham havde man ikke længere tillid til Mauricio Pochettino. Hvad angår stjernetrænerens søn er situationen dog en anden...

Af gram

Tottenham valgte i november at sparke Mauricio Pochettino på porten.

Men London-klubbens ledelse har til gengæld mere tiltro til den argentinske træners søn. 

Læs også: Nærmer sig kontraktudløb: Mourinho vil hente Real Madrid-reserve til Spurs

Nærmede sig kontraktudløb
Således kan Tottenham nu bekræfte, at man har forlænget med den 19-årige fløj, der er søn af klubbens tidligere cheftræner. 

Maurizio Pochettino blev en del af Tottenhams ungdomsakademi for tre år siden, da farmand stadig stod i spidsen for førsteholdet. Siden da har teenageren arbejdet sig frem til klubbens U18-hold, hvor han blandt har spillet for Tottenham i Premier Leagues reserverække.

Maurizio Pochettino nærmede sig kontraktudløb, men fløjen har altså nu forlænget med Tottenham. 

---------------------------

Se Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til clbold.dk og Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...