• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Anders Friis Daugbjerg

Sportsdirektør efter trænerfyring: Et nederlag for os alle

Foto: Getty Images

AC Milan-sportsdirektør Zvonimir Boban sagde på et pressemøde onsdag, at fyringen af Marco Giampaolo har været et nederlag for alle i klubben.

Af daugbjerg

Marco Giampaolo tiltrådte som AC Milan træner efter sidste sæson, men tirsdag blev schweizeren fyret efter kun syv kampe i spidsen for den traditionsrige klub.

Allerede onsdag ansatte Milano-klubben den tidligere Inter-træner Stefano Pioli som afløser.

Beslutningen om at hyre en træner, som har stået i spidsen for klubbens absolut største rival, har skabt stor utilfredshed blandt fansne, men på et pressemøde onsdag, fastslog sportsdirektør Boban, at det trods den triste situation (fyringen af Giampaolo), er den heltrigtige beslutning:

- Det er ikke fedt at være her på grund af et trænerskifte, som er et nederlag for os alle - også på et personligt plan, sagde Boban ifølge det italienske medie football-italia på et pressemøde onsdag og fortsatte:

- Men vi skal flytte klubben fremad, og vi mener, denne beslutning er den rigtige for AC Milan, ligesom vi mente det i sommers.

- Når vi sidder her, er det fordi, ansvaret også er vores. Men vi skal ikke kaste os selv over bord, så længe vi arbejder for klubbens bedste. Det vigtigste er, at vi ikke mister æren. Vi er kede af situationen, men sådan er fodbold, sagde Boban på pressemødet ifølge football-italia.

AC Milan har fået en forfærdelig start på sæsonen og ligger lige nu blot nummer 13 i Serie A.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...