• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Anders Friis Daugbjerg

Xhaka nægter at spille for Arsenal

Foto: Getty Images

Granit Xhaka er for fjerde kamp i træk ikke med i truppen når Arsenal tropper op til kamp. Hans eget valg, siger Arsenals træner Unai Emery.

Af daugbjerg

Arsenals tidligere anfører Granit Xhaka har ikke spillet for klubben siden han i forbindelse med en udskiftning blev buhet ud, og lavede provokerende fakter rettet mod klubbens fans.

Heller ikke lørdag er han med i truppen, når Arsenal møder Leciester i Premier League, og det markerer altså fjerde kamp i streg, hvor midtbane-manden ikke klæder om.

Og så kunne man tro, at det var London-klubbens træner Unai Emery, som efter den famøse udskiftning d.27 oktober af disciplinære årsager valgte at holde spilleren ude, men sådan forholder det sig ikke.

Til Arsenals hjemmeside siger Unai Emery nemlig, at det er Granit Xhaka selv, som siger, han ikke vil spille:

- Jeg talte med ham i tirsdags, om hvordan han har det nu - også rent mentalt, for han træner godt. Men han sagde til mig, at han ikke har det godt nok til at spille i øjeblikket - vi må vente, siger Emery til Arsenals hjemmeside.

Emery og spillerne selv valgte for nyligt at give Xhaka det anførerbind som nu er blevet revet af ham. På det tidspunkt var det blandt andet Xhakas leder-evner, som gjorde, at der blev peget på ham.

Nu har forholdene altså ændret sig, og derfor er Aubameyang anfører for Arsenal.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...