• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter Mikkel Sloth

Atletico-præsident afviser Barça: Griezmann bliver her

Der er absolut ingen chance for, at Antoine Griezmann forlader Atletico Madrid til sommer. Det bliver slået fast af klubbens præsident efter de mange rygte som et skifte til FC Barcelona

Af sloth

Som det ofte er med verdens bedste spillere, har der været mange rygter om Atletico Madrid-stjernen Antoine Griezmanns fremtid. Franskmanden er en kæmpe profil i den spanske klub, og var essentiel for Frankrigs VM-triumf sidste år.

Det har givet anledning til rygter, der sender den kreative forward til endnu større adresser, særligt La Liga-rivalen FC Barcelona. Og Griezmann skulle efterhånden også være klar til at prøve lykken i en større klub end Atletico Madrid.

Men det kan både Griezmann og FC Barcelona glemme alt om. Atletico Madrid har under ingen omstændigheder tænkt sig at slippe sin stjernespiller i sommerens transfervindue. Det bliver slået fast med syvtommersøm af klubbens præsident, Enrique Cerezo.

- Der er ingen chance for, at Griezmann skifter til sommer. Han bliver med 1000% sikkerhed, lød de ekstra store procentvurderinger fra præsidenten i det spanske tv-program El Rondo.

FC Barcelona, og eventuelt andre interesserede klubber, ser derfor ud til at må skyde en hvid pil efter drømmene om at hente den franske stjerne i det kommende transfervindue. 

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...