• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Barcelona vil have belgisk stjerne og Milan-profil

Foto: Getty Images

Barcelonas præsident har lovet, at den catalanske klub kan foretage sig mere i det næste transfervindue, og nu sættes Barcelona så i forbindelse med stjerner fra både Premier League og Serie A.

Af gram

Barcelona har været nede og skrabe bunden i de seneste år, men den catalanske storklub går muligvis lysere tider i møder. 

Både Lionel Messi og Antoine Griezmann er blevet sendt væk denne sommer, men Barcelona-præsident Joan Laporta har lovet, at næste sommer bliver bedre for den catalanske klubs fans. 

- Jeg er meget tilfreds med det, vi har gjort. Det har været et glimrende stykke arbejde, med tanke på den situation, vi er i. Jeg vil gerne takke de medarbejdere, der har været med til at sikre, at Barcelona har et kompetetivt hold. Vi har fokuseret på afgange, lyder det således, ifølge Marca, fra Laporta.

- Vi ligger på 80 procent nu (klubbens lønudgifter i forhold til klubbens indtægter, red.), og før var vi på 110 procent. Vi kommer ned på 70 procent. I det næste transfervindue vil vi være i stand til at agere mere normalt. 

Har kig på belgier og ivorianer
Der var for nyligt rygter om, at Barcelona vil gå efter RB Leipzigs Dani Olmo til januar, men ifølge Mundo Deportivo har den catalanske klub faktisk kig på flere interessante muligheder til midtbanen. 

Således skriver Mundo Deportivo, at Barcelona er på udkig efter en midtbanespiller, og at en af førsteprioriterne er Leicester-profilen Youri Tielemans, der tidligere har været rygtet til Liverpool. Tielemans har kontraktudløb i 2023, hvorfor Leicester meget vel kan finde på at sælge belgieren i 2022. 

Ifølge Mundo Deportivo holder Barcelona dog også skarpt øje med Franck Kessiés situation i Milan, idet ivorianeren har kontraktudløb efter denne sæson, og indtil videre ikke har vist sig villig til at forlænge. Kessié har dog også været rygtet til Paris Saint-Germain. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.