• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

- Coutinho, Dembélé, Firpo og Braithwaite er nogle af dem, der skal væk

Foto: Getty Images

Ifølge Goal bliver en af de vigtigste opgaver for den kommende Barcelona-præsident at få solgt ud i spillertruppen. Martin Braithwaite nævnes som en af dem, der skal sælges.

Af gram

Barcelona har igennem mange år været en magtfaktor i europæisk fodbold, men catalanerne ser ud til at gå en svær tid i møde. 

Både økonomisk og sportsligt har Barcelona således store problemer, og ifølge Goal venter der derfor et stort oprydningsarbejde for klubbens næste ledelse.

Skal have styr på lønbudgettet
Goal har udarbejdet en liste over ting, som Barcelonas kommende præsident skal gennemføre, for at få klubben tilbage på rette kurs. Det udsatte præsidentvalg forventes at blive gennemført den 7. marts, hvor valget står mellem Joan Laporta, Victor Font og Toni Freixa. Ifølge Goal bliver den første manøvre at få styr på Barcelonas vanvittige lønbudget, som er det højeste i verden. Lønninger udgør således hele 74 procent af klubbens indtægter. Det vil derfor blive nødvendigt at få solgt ud af spillere.

- Det mest komplekse problem, der venter den kommende præsident, bliver at svinge kniven. Klubben er nødt til at indkassere væsentlige beløb for spillere, der ikke har levet op til forventningerne. Philippe Coutinho, Ousmane Dembélé, Junior Firpo og Martin Braithwaite er nogle af dem, som bliver nødt til at forlade klubben, skriver Goal.

- Problemet er, at det bliver meget vanskeligt at komme af med dem, fordi nogle af dem har voldsomme lønninger, som andre klubber ikke kan betale. Det bliver nemt at sætte dem til salg, men svært at finde købere. 

Ifølge Goal har Lionel Messi udskudt en beslutning om fremtiden til efter denne sæson. Vinderen af præsidentvalget skal således forsøge at overtale argentineren til at blive på Camp Nou.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...