• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Eriksens chef risikerer fyring: Kravet er klart for presset Conte

Foto: Getty Images

Inter har brugt over halvanden milliard kroner på forstærkninger, og derfor risikerer Antonio Conte en fyring til sommer, hvis Milano-klubben ikke vinder Serie A.

Af gram

Antonio Conte har fået rigtigt mange af de spillere, han har peget på, siden ansættelsen i Inter i sommeren 2019. 

Faktisk har Milano-klubbens ejere brugt markant over halvanden milliarder kroner på at hente blandt andre Romelu Lukaku (550 millioner), Achraf Hakimi (300 millioner), Christian Eriksen (200 millioner), Nicolo Barella (210 millioner), Stefano Sensi (150 millioner) og Valentino Lazaro (165 millioner).

Alligevel har Antonio Conte indtil videre ikke formået at hente et trofæ hjem til Inter, selvom den tidligere Chelsea-boss er i gang med sin anden sæson i Inter. Og Contes fremtid ser ud til at afhænge fuldstændigt af Serie A-titelræset, lyder det nu fra det italienske medie Tuttosport

Scudetto eller farvel
I december endte Inter således sidst i holdets Champions League-gruppe, hvorfor ukrainske Shakhtar Donetsk snuppede pladsen i Europa League. Og i tirsdags røg Inter så ud af Coppa Italia, efter et samlet 2-1-nederlag til Juventus i semifinalen. 

- Scudetto'en er nu den eneste måde at redde sæsonen fra at ende som et stort flop. Kvalifikation til Champions League, utvivlsomt en fundamental faktor i forhold til klubbens økonomi og globale prestige, er ikke nok i sig selv, skriver Tuttosport således. 

Der blev ikke sparet
I Inter-ledelsen erkender man, at der er visse huller i klubbens spillertrup. Men det samme gør sig gældende for Inters rivaler i mesterskabskampen, mener ledelsen. Og der blev absolut ikke sparet i 2019, lyder det fra Tuttosport.

- Truppen blev primært opbygget i sommeren 2019 og i løbet af de første måneder af 2020, hvor klubben investerede mere end 250 millioner euro på at hente blandt andre Lukaku, Barella, Sensi, Lazaro, Eriksen og Hakimi til Milano. 

Har reduceret afstanden
Tuttosport peger på, at Antonio Conte utvivlsomt føler sig presset i Inter.

- Efter det første år, hvor han, helt objektivt, reducerede afstanden til Juventus, har Conte i denne sæson formået at gøre det bedre end Bianconeri (Juventus ligger på tredjepladsen, mens Inter indtager andenpladsen, red.). Nu har han tre-en-halv måned til at fuldføre sin mission: Vind mesterskabet.

- Eliminationerne i cupturneringerne har givet Inter en markant fordel, idet man nu kan koncentrere sig fuldstændigt om ligaen. Nu har man hele uger til at forberede sig, hvor man i modsætning til rivalerne (AC Milan og Juventus, red.) ikke skal bruge energi i Europa.

Der er da heller ingen tvivl om, at Inter forbedrede sig markant i Serie A i Contes første sæson. I sæsonen inden Contes ansættelse endte Inter 21 point efter Juventus, mens afstanden i sidste sæson blev reduceret til ét point.

Inter ligger i øjeblikket to point efter topholdet Milan. Inters næste kamp er på søndag, hvor Lazio gæster San Siro.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...