• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Har afvist City-forlængelse: Så meget vil Barça betale for spansk guldfugl

Foto: Getty Images

Barcelona har nu gjort Manchester City-teenageren Eric Garcia til klubbens førsteprioritet på sommerens transfermarked.

Af gram

Manchester City-cheftræner Pep Guardiola bekræftede torsdag, at klubbens spanske forsvarsspiller, Eric Garcia, har informeret den engelske klub om, at han ikke ønsker at forlænge sin kontrakt, der udløber næste sommer. 

Tilbage i juli udtalte Pep Guardiola ellers, at han forventede, at Garcia ville underskrive en ny og længerevarende kontrakt. 

Læs også: Pep bekræfter: Stortalent ønsker City-exit

Den 19-årige Garcia, der har fået en del spilletid for Manchester City i den forgangne sæson, er blevet rygtet til Barcelona, hvor han tidligere har optrådt for klubbens ungdomshold.

Er blevet Barcelonas førsteprioritet
Og nu skriver Goal så, at Barcelona er i gang med at forberede et bud på 115 millioner kroner for Eric Garcia, som man i 2017 solgte til Manchester City for 12 millioner kroner. 

Det forlyder dog, at man i Manchester City mener, at Eric Garcias værdi ligger på omtrent 260 millioner kroner, og at den engelske klub er klar til at lade teenagerens kontrakt løbe ud, hvis Barcelona ikke kommer med et tilfredsstillende bud.

I Barcelona har man udskudt købet af Inter-stjernen Lautaro Martinez til næste år, og Eric Garcia er dermed blevet katalanernes førsteprioritet på sommerens transfermarked. Den spanske storklub ser således Garcia som Gerard Piqués arvtager. 

---------------------------

Se Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til clbold.dk og Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...