• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Her er de tre største favoritter til at hente suspenderet Juventus-stjerne

Foto: Getty Images

Paulo Dybala ser ud til at forlade Serie A til sommer, og argentinerens mest sandsynlige destinationer er London og Paris.

Af gram

Paulo Dybala er endnu engang kommet på kant med Juventus-ledelsen, der har valgt at suspendere argentineren, efter at han havde deltaget i en fest, der blev lukket af politiet

Juventus har efterfølgende trukket klubbens kontrakttilbud til Dybala tilbage, og dermed kan argentineren skyde en hvid pil efter den lønforhøjelse, han længe har krævet. Tidligere på ugen udtalte Dybalas kæreste, at Torino er 'en kedelig by', og indikerede dermed, at parret ønsker at prøve noget nyt. 

Skal sælges til sommer
Paulo Dybalas kontrakt ender i 2022, og derfor er det altså til sommer, at argentineren skal sælges. Men hvem er favoritterne til at hente den 27-årige tekniker?

Bookmakeren Betfair har sat odds på Dybalas mest realistiske destinationer, og her har man udpeget London som Dybalas mest realistiske næste stop.

Betfair har således valgt at tilbyde odds fem på Chelsea som Dybalas næste klub, mens man tilbyder odds syv på Paris Saint-Germain. Herefter følger odds 7,5 på Tottenham, samt odds 15 på Real Madrid og Liverpool. Længere nede på listen finder man klubber som Manchester United, Barcelona, Milan, Inter og Manchester City.

Kan indgå i byttehandel
Ifølge det italienske medie Calciomercato er forhandlingerne om en forlængelse med Dybala da også 'frosset fast', efter at argentineren i december endte i en omgang mundhuggeri med Torino-klubbens præsident, Andrea Agnelli. 

Ifølge Calciomercato undersøger Juventus, om man lade Paulo Dybala indgå i en byttehandel, så man samtidig kan få erstattet argentineren. Juventus er angiveligt interesserede i Barcelonas Antoine Griezmann og Paris Saint-Germains Mauro Icardi. 

- Hvad angår et almindeligt salg, så peger pilen mod Premier League, hvor klubber som Chelsea og Tottenham dog ikke ser ud til at ville betale mere end mellem 300 og 335 millioner kroner, lyder det således fra Calciomercato. 

Paulo Dybala har spillet i Juventus siden skiftet fra Palermo i 2015. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...