• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Ingen interesse fra Juventus og Real Madrid: Kun én klub jagter ulykkelig Pogba

Foto: Getty Images

Hverken Juventus eller Real Madrid er angiveligt interesserede i at hente Paul Pogba.

Af gram

Paul Pogba er røget på bænken i Manchester United, og fra den franske landsholdslejr har midtbanestjernen for et par dage siden givet udtryk for, at han 'er inde i den sværeste periode i karrieren'

Real Madrid og Juventus har i årenes løb lignet de mest realistiske destinationer for Pogba, hvis franskmanden skulle forsøge at komme væk fra Old Trafford. Men ifølge det italienske medie Calciomercato skal Pogba kigge sig om efter en helt tredje klub. Hverken Real Madrid eller Juventus har således tænkt sig at hente Pogba, forlyder det.

Læs også: Pogba stikker til United

For dyr for Juventus
Calciomercato skriver, at Manchester United kræver 750 millioner kroner for Pogba, der har en årsløn i omegnen af 125 millioner kroner. Og det er udgifter, der betyder, at Juventus har droppet interessen, selvom klubben tidligere har overvejet at hente franskmanden tilbage til Torino. 

Kun et salg af Cristiano Ronaldo eller Paulo Dybala kan angiveligt åbne for et muligt køb af Paul Pogba, forlyder det.

Perez var aldrig overbevist
Og mens Juventus altså har droppet interessen i Pogba, så var Real Madrid aldrig for alvor interesseret i at hente franskmanden, skriver Calciomercato. Cheftræner Zinedine Zidane var muligvis interesseret, men klubpræsident Florentino Perez var aldrig varm på idéen.

Og med Juventus og Real Madrid af vejen, er der, ifølge Calciomercato, kun én klub, der stadig er inde i billedet. Der er tale om Paris Saint-Germain, hvor både sportsdirektøren Leonardo og klubbens qatariske ejere angiveligt er besat af idéen om at hente Pogba til Paris. 

Paris Saint-Germain frygter at miste klubbens helt store trækplaster, Kylian Mbappé, der har kontraktudløb om halvandet års tid, og pariserne ønsker derfor at hente en fransk stjerne, der kan få fansene til at glemme Mbappé. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...