• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Koeman kan blive afløst af engelsk storklubs cheftræner

Foto: Getty Images

Joan Laporta, der i 2008 ansatte Pep Guardiola som Barcelona-cheftræner, pønser nu angiveligt på at erstatte Ronald Koeman med Manchester City-bossens tidligere assistent.

Af gram

Dagens helt store nyhed i Barcelona er selvsagt, at klubbens tidligere præsident, Josep Maria Bartomeu, er blevet arresteret i sit hjem, mistænkt for korruption og hvidvask. 

På søndag venter dog også en voldsomt vigtig dag for Barcelona og klubbens tilhængere, idet der her afholdes præsidentvalg. Klubbens tidligere præsident, Joan Laporta, har valgt at stille op igen, og ifølge den spanske radiostation RAC1 pønser Laporta på at skifte ud på cheftrænerposten, hvis han vinder valget.

Ansatte Guardiola i 2008
Det forlyder således, at Joan Laporta har kig på Pep Guardiolas tidligere assistent i Manchester City, den nuværende Arsenal-cheftræner Mikel Arteta. Spanieren, der har en fortid på Barcelonas reservehold, rykkede fra Manchester til London i december 2019. 

Laporta var præsident for Barcelona fra 2003 til 2010 og var således ansvarlig for ansættelsen af Pep Guardiola, som blev cheftræner for Barcelonas førstehold i 2008. 

Ifølge Goal er det dog ikke sandt, at Joan Laporta overvejer at hente den 38-årige Mikel Arteta til Camp Nou. Det endelige svar får vi først efter søndagens præsidentvalg, hvor Joan Laporta er en af tre kandidater. Victor Font og Antoni Freixa er de to andre. 

Freixa udtalte for nyligt, at han har skaffet næsten to milliarder kroner til at hente stjernespillere for, mens en af Fonts store mærkesager er at hente klublegenden Xavi tilbage i en ledende rolle på Camp Nou.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...