• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Listen over Zidane-fjendtlige spillere er ved at blive lang i Real Madrid

Foto: Getty Images

Opbakningen til Zinedine Zidane er angiveligt dalende i Real Madrid, både blandt ledelsen, fansene og spillerne.

Af gram

Det er snart to år siden, at Zinedine Zidanes indledte sin anden periode som cheftræner for Real Madrid, og indtil videre har det været en periode med markant mindre succes. 

Det er selvsagt svært at konkurrere med tre Champions League-trofæer på stribe, og Zidane vandt da også det spanske mesterskab i sidste sæson. Men madrilenerne er ikke kommet decideret glimrende igennem den første halvdel af 2020/21-sæsonen, hvor Champions League-gruppespillet bød på unødvendig meget spænding, blandt andet på grund af to nederlag til Shakhtar Donetsk. 

Læs også: Zidane er på kollissionskurs med ledelsen: Lader talenterne rådne op på bænken

Og i La Liga har Real Madrid indtil videre blot hentet 11 sejre i de første 18 runder. Således er Zidanes tropper blot tre point foran Ronald Koemans voldsomt kriseramte Barcelona-mandskab, mens der er fire point op til naboerne fra Atlético Madrid, der endda har to kampe i hånden. 

Tvivl om Zidanes valg
I den seneste tid har der i spansk presse også været flere historier fremme om, at Real Madrid-ledelsen har svært ved at forstå Zinedine Zidanes dispositioner, særligt hvad angår den manglende brug af Martin Ødegaard og klubbens talenter generelt. Ifølge den spanske avis Diario SPORT er det dog ikke kun Real Madrids ledelse, der er begyndt at tvivle på Zidane. Ifølge avisen er Zidane også ved at miste opbakningen fra en række af sine spillere. 

- Tiden slider, og det er Zidane ved at bemærke som Real Madrid-træner. Udover de svingende resultater i hans anden periode i spidsen for holdet er spillerne nu begyndt at betvivle ham. Der er tale om en følelse, som en del af klubbens fans deler, fordi de ikke er enige i beslutningerne. Der er irritation over, at han ikke giver chancen til visse spillere, der har bevist sig selv, samt at halvdelen af truppen befinder sig i skyggen af den anden halvdel, uden at få muligheden for at vise, hvad de kan.

- Omklædningsrummet elsker ham ikke længere lige så meget, som det giver udtryk for. Der er opbakning fra de spillere, der er inde i varmen hos Zidane, men ikke fra alle. 

Listen kan blive længere
Diario SPORT peger på, at spillere som Luka Jovic, Dani Ceballos, Sergio Reguilon og Eder Miliato er folk, der ønsker at se Zidane stoppe i Real Madrid. De to førstnævnte er udlejet (til henholdsvis Frankfurt og Arsenal), mens Real Madrid har en tilbagekøbsklausul på Reguilon, der i sommer tog til Tottenham. Militao blev for nyligt rygtet til Bayern München.

Ifølge Diario SPORT kan listen over Zidane-fjendtlige spillere i Real Madrid inden længe blive længere, idet folk som Ødegaard, Mariano, Lunin og Odriozola også er ved at blive tiltagende bitre. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...