• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Messi har to muligheder, hvis Barça først kan registrere ham til januar

Foto: Getty Images

Barcelonas lønbudget er løbet fuldstændigt løbsk, og catalanerne skal skære omtrent halvanden milliard kroner af klubbens lønudgifter, hvis man skal kunne registrere Lionel Messi i La Liga.

Af gram

I de seneste uger har der været sagt og skrevet meget om Barcelonas lønbudget, som skal sænkes voldsomt, hvis catalanerne skal registrere folk som Lionel Messi, Sergio Agüero, Memphis Depay og Eric Garcia. 

Ifølge La Ligas regler kan Barcelona ganske enkelt ikke få lov til at registrere nye spillere, hvis klubben ikke kommer ned under den løngrænse, som La Liga har fastsat. Messi tæller som en ny spiller, da hans kontrakt udløb i juni

Efter et møde med Barcelona-præsident Joan Laporta slog La Liga-boss Javier Tebas, at der ikke kan gøres en undtagelse for Barcelona. Ifølge Tebas er det 'ikke essentielt' for La Liga, at Lionel Messi bliver. 

Kæmper for at afskibe dyre stjerner
På grund af kravet fra La Liga arbejder Barcelona i øjeblikket på livet løs på at komme af med løntunge spillere som Antoine Griezmann, Samuel Umtiti og Miralem Pjanic, men catalanere har svært ved at finde arvtagere til de dyre stjerner. 

Og ifølge ESPN er der reelt et scenarie, der hedder, at Barcelona ikke får lov til at registrere Lionel Messi eller klubbens andre nye spillere. La Liga-sæsonen sparkes i gang om præcis tre uger, og Barcelonas deadline er ved udgangen af august.

Og ifølge Football Espana har Lionel Messi to muligheder, hvis Barcelona ikke kan registrere ham inden denne deadline: Enten pakker Messi kufferten og finder sig en anden klub end Barcelona. Eller også accepterer argentineren en kontrakt med en voldsomt beskåret løn. 

I sidste uge kom det frem, at Messi er klar til at halvere sin løn, men det er formentligt langt fra nok, det Barcelona skal skære omtrent halvanden milliard kroner af klubbens lønbudget. I teorien kan Barcelona også udleje Lionel Messi i efteråret, men det er nok et scenarie, som både klubben og spilleren meget gerne vil undgå.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.