• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Svinedyr United-stjerne pønser på fri transfer - kan blive solgt til spotpris

Foto: Getty Images

Manchester United kan angiveligt finde på at sælge Paul Pogba til 330 millioner kroner.

Af gram

Paul Pogba kan ikke komme på holdet i Manchester United, selvom franskmanden er klubbens dyreste spiller nogensinde. 

Fra den franske landsholdslejr kom Pogba tidligere på ugen med udtalelser, der understreger, at han ikke er voldsomt glad for at være på Old Trafford. Franskmanden slog fast, at han gennemgår karrierens sværeste periode, og at landskampene er 'et friskt pust' i denne svære tid. 

Læs også: Ingen interesse fra Juventus og Real Madrid: Kun én klub jagter ulykkelig Pogba

- Vi (det franske landshold, red.) har en glimrende trup. Når vi er samlet, er vi alle glade. Vi er glade for at se hinanden. Vi nyder virkelig at være på banen. Det betyder ikke, at vi ikke nyder at spille i vores klubber. Men det er ikke det samme. Her er vi en ægte familie, og vi har det så sjovt, når vi samles, lød det ifølge The Athletic fra Pogba. 

Overvejer fri transfer
Og ifølge The Athletic har den 27-årige Pogba ikke den store interesse i at forlænge sin kontrakt med Manchester United. Franskmandens nuværende aftale udløber i 2022. 

The Athletic skriver, at Pogba 'anser det som en reel mulighed at smutte på en fri transfer'. Dermed vil franskmanden altså kunne score en meget lukrativ kontrakt om halvandet år, hvor storklubberne formentligt vil flokkes om ham. 

Vil sælge til spotpris
I Manchester United er man selvfølgelig slet ikke interesserede i at miste Pogba på en fri transfer, og ifølge The Athletic er der folk i Manchester United-hierarkiet, der er fortalere for at sælge Pogba, hvis man får et bud på 330 millioner kroner. 

Manchester United betalte 740 millioner kroner for Pogba, da man hentede franskmanden i Juventus i 2016, så der vil være tale om et betragteligt tab. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...