• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League gram

Det komplette Champions League-kampprogram

Foto: Getty Images

CLBOLD.dk bringer her det komplette program for efterårets gruppespil i Champions League.

Af gram

Tirsdag sparkes Champions League i gang igen, og i denne sæson er det endelig med dansk deltagelse. 

FC Midtjylland har således nået frem til 'det forjættede land' for første gang i klubbens historie. Midtjyderne skal blandt forbi Anfield i anden spillerunde.

1. RUNDE

Tirsdag den 20. oktober

18.55: Zenit - Club Brugge (1-2)
18.55: Dynamo Kiev - Juventus (0-2)
21.00: PSG - Manchester United (1-2)
21.00: Rennes - Krasnodar (1-1)
21.00: Chelsea - Sevilla (0-0)
21.00: Lazio - Dortmund (3-1)
21.00: Barcelona - Ferencvaros (5-1)
21.00: Leipzig - Istanbul Basaksehir (2-0)

Onsdag den 21. oktober

18.55: Salzburg - Lokomotiv Moskva (2-2)
18.55: Real Madrid - Shakhtar Donetsk (2-3)
21.00: FC Midtjylland - Atalanta (0-4)
21.00: Ajax - Liverpool (0-1)
21.00: Bayern München - Atlético Madrid (4-0)
21.00: Inter - Mönchengladbach (2-2)
21.00: Olympiakos - Marseille (1-0)
21.00: Manchester City - FC Porto (3-1)

2. RUNDE

Tirsdag den 27. oktober

18.55: Lokomotiv Moskva - Bayern München
18.55: Shakhtar Donetsk - Inter
21.00: Liverpool - FC Midtjylland
21.00: Atlético Madrid - Salzburg
21.00: Mönchengladbach - Real Madrid
21.00: FC Porto - Olympiakos
21.00: Marseille - Manchester City
21.00: Atalanta - Ajax

Onsdag den 28. oktober

18.55: Krasnodar - Chelsea
18.55: Istanbul Basaksehir - PSG
21.00: Juventus - Barcelona
21.00: Sevilla - Rennes
21.00: Club Brugge - Lazio
21.00: Dortmund - Zenit
21.00: Ferencvaros - Dynamo Kiev
21.00: Manchester United - Leipzig 

3. RUNDE

Tirsdag den 3. november

18.55: Lokomotiv Moskva - Atlético Madrid
18.55: Shakhtar Donetsk - Mönchengladbach
21.00: FC Midtjylland - Ajax
21.00: Real Madrid - Inter
21.00: Salzburg - Bayern München
21.00: Manchester City - Olympiakos
21.00: FC Porto - Marseille
21.00: Atalanta - Liverpool

Onsdag den 4. november

18.55: Zenit - Lazio
18.55: Istanbul Basaksehir - Manchester United
21.00: Leipzig - PSG
21.00: Chelsea - Rennes
21.00: Sevilla - Krasnodar
21.00: Club Brugge - Dortmund
21.00: Barcelona - Dynamo Kiev
21.00: Ferencvaros - Juventus

4. runde

Tirsdag den 24. november

18.55: Rennes - Chelsea
18.55: Krasnodar - Sevilla
21.00: PSG - Leipzig
21.00: Lazio - Zenit
21.00: Dortmund - Club Brugge
21.00: Dynamo Kiev - Barcelona
21.00: Juventus - Ferencvaros
21.00: Manchester United - Istanbul Basaksehir

Onsdag den 25. november

18.55: Mönchengladbach - Shakhtar Donetsk
18.55: Olympiakos - Manchester City
21.00: Ajax - FC Midtjylland
21.00: Inter - Real Madrid
21.00: Liverpool - Atalanta
21.00: Bayern - Salzburg
21.00: Atlético Madrid - Lokomotiv Moskva
21.00: Marseille - FC Porto

5. RUNDE

Tirsdag den 1. december 

18.55: Lokomotiv Moskva - Salzburg
18.55: Shakhtar Donetsk - Real Madrid
21.00: Atalanta - FC Midtjylland
21.00: Liverpool - Ajax
21.00: Atlético Madrid - Bayern München
21.00: Mönchengladbach - Inter
21.00: FC Porto - Manchester City
21.00: Marseille - Olympiakos

Onsdag den 2. december

18.55: Krasnodar - Rennes
18.55: Istanbul Basaksehir - Leipzig
21.00: Manchester United - PSG
21.00: Sevilla - Chelsea
21.00: Dortmund - Lazio
21.00: Club Brugge - Zenit
21.00: Juventus - Dynamo Kiev
21.00: Ferencvaros - Barcelona

6. RUNDE

Tirsdag den 8. december

18.55: Lazio - Club Brugge
18.55: Zenit - Dortmund
21.00: Barcelona - Juventus
21.00: Leipzig - Manchester United
21.00: PSG - Istanbul Basaksehir
21.00: Rennes - Sevilla
21.00: Chelsea - Krasnodar
21.00: Dynamo Kiev - Ferencvaros

Onsdag den 9. december

18.55: Ajax - Atalanta
18.55: FC Midtjylland - Liverpool
21.00: Real Madrid - Mönchengladbach
21.00: Bayern München - Lokomotiv Moskva
21.00: Salzburg - Atlético Madrid
21.00: Inter - Shakhtar Donetsk
21.00: Olympiakos - FC Porto
21.00: Manchester City - Marseille

(Kilde: UEFA.com).

---------------------------
Se Brøndby IF - FC Midtjylland og Randers FC - SønderjyskE på Dplay - spotpris til clbold.dk-læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...