• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

FCM's mulige modstander ramt af corona: To Ludogorets-spillere smittet

Foto: Getty Images

FC Midtjyllands mulige modstander i Champions League-kvalifikationen kan konstatere, at to af klubbens spillere er blevet smittet med coronavirus.

Af tipsbladet.dk

Tidligere på mandagen var der lodtrækning til Champions League-kvalifikationen, hvor de danske mestre fra FC Midtjylland var med i bowlen. Her blev de til anden runde af kvalifikationen sat sammen med vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og Budocnost fra Montenegro.

Af de to mandskaber er det mest sandsynligt at bulgarerne bliver modstanderen, og det er en klub, som på det seneste har haft et par ærgerlige nyheder knyttet til dem.

Læs også:Blog: FC Midtjyllands barske Østeuropa-tur er selvforskyldt

Særligt handler det om, at klubben er blevet ramt af coronavirus, da to spillere i truppen er blevet testet positiv. Det drejer sig om 33-årige Claudiu Keserü samt Jorginho fra Guinea-Bissau.

Det skriver Ludogorets på klubbens officielle hjemmeside.

Læs også:Brian Priske efter lodtrækning: Skal fortsætte god udebaneform

Her bliver der meldt fra den bulgarske mesterklub, at begge spillere er blevet sendt hjem i karantæne i deres hjem, hvor de eftersigende skulle have det godt. Siden er både klubbens første og andethold blevet testet, og her var de alle negative.

Ludogorets har derfor valgt at begrænse adgangen til klubben, men alt inde i den vil dog fortsætte som hiditl. Desuden er der nu så lang tid til kampen mod FCM, at de to spillere nok er ude af deres karantæne til den tid.

Endvidere tabte holdet i weekenden til Botev Vratsa i den første ligakamp i denne sæson. Det kommer som lidt af en overraskelse for dem, da de i den seneste sæson blot tabte én kamp i forbindelse med deres mesterskab.

Læs også:FCM-sportschef om lodtrækning: Ikke hvad vi håbede på

---------------------------

Se Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til clbold.dk og Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...