• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Mads Bye Marboe

Liverpool forlænger med Origi

Liverpool forlænger med Origi
Foto: Getty Images

Liverpool og Divock Origi er blevet enige om "en ny, langvarig kontrakt," skriver klubben på sin hjemmeside.

Af marboe

Divock Origi kom flere gange i løbet af sidste sæson ind fra bænken og spillede en nøglerolle og Liverpool, og nu har klubben valgt at belønne belgieren for hans præstationer.

På klubbens hjemmeside bekræftes det onsdag aften, at Origi har skrevet under på "en ny, langvarig kontrakt."

- Jeg er meget glad for at skrive under på denne kontrakt, og sammen med slutningen på sidste sæson giver det dig en form for boost inden næste sæson, så jeg er meget glad. Jeg har altid følt mig komfortabel her, og jeg har taget vigtige skridt i min karriere. Jeg plejer at sige, at jeg er blevet en mand i denne klub. Jeg skrev under, da jeg var 19 år.

- Da vi skulle tage beslutningen, ville jeg bare snakke med klubben først, men følelsen var hele tiden, at jeg ville blive og forlænge min kontrakt, lyder det på klubbens hjemmeside.

24-årige Origi lavede otte scoringer i 24 kampe for Meyserside-klubben i sidste sæson.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...