• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Oliver Okstrøm

Real Madrid omdanner Bernabeu til lager i kampen mod coronavirus

Foto: Getty Images

Der skal være godt med medicinske materialer på Real Madrids hjemmebane i den spanske hovedstad, som er særligt ramt af coronakrisen.

Af okstroem

Coronakrisen har ramt hårdt i Spanien, og nu kan man se, at storklubben Real Madrid fortsætter med at finde måder, hvorpå de kan hjælpe i kampen mod den smitsomme sygdom.

Det skriver klubben på dens officielle hjemmeside.

Her drejer det sig eksempelvis om, at de vil donere en masse medicinske materialer til hospitalerne i den spanske hovedstad, og så har de også sat klubbens stadion Santiago Bernabeu til rådighed. Det har de gjort ved at give hjemmebanen videre til byens sportsråd.

Nu bliver Bernabeu omdannet til et stort lager for materialer i kampen mod coronavirus, som hidtil har kostet over 4000 spaniere livet. Særligt i Madrid-området har man været mest ramt med langt de fleste af de 56.000 smittede i landet.

Real Madrid tager desuden også imod donationer, som bliver sendt direkte videre til landets sundhedsministerium.

Flere af klubbens spillere som blandt andet Sergio Ramos og Isco har også sat gang i velgørenhedsarbejdet, hvor det blandt andet handler om at få doneret så mange masker som muligt.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...