• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Besat af topscorerpris: Ronaldo rejser med reserver til Sardinien

Foto: Getty Images

Juventus spiller onsdag en betydningsløs udekamp mod Cagliari, men klubbens største stjerne, Cristiano Ronaldo, er, i modsætning til flere af klubbens andre stjerner, med i truppen til opgøret.

Af gram

Juventus står om ni dage overfor et ultravigtigt opgør mod Lyon i Champions League, hvor italienerne skal vende 1-0-nederlaget fra den første kamp til samlet sejr over franskmændene. 

Inden da mangler Torino-klubben, der i weekenden sikrede sig mesterskabet, dog at spille sæsonens to sidste Serie A-kampe.

Læs også: Ronaldo tæt på eksakt kopi af 'guddommeligt' mål

Vil indhente Immobile
Med henblik på Lyon-kampen har cheftræner Maurizio Sarri valgt at spare de fleste af Juventus-stjernerne til onsdagens udekamp mod Cagliari. Folk som Paulo Dybala, Matthijs de Ligt, Giorgio Chiellini, Douglas Costa og Sami Khedira bliver således hjemme i Torino.

Den største stjerne af dem alle, Cristiano Ronaldo, er dog med på flyet. Portugiseren er således med i Juventus-truppen, der ellers er præget af reservespillere. Det skriver Football Italia.

Forklaringen til den 35-årige superstjernes deltagelse i den ligegyldige kamp skal nok findes i Ronaldos jagt på topscorertitlen i Serie A. Med to spillerunder tilbage skal Ronaldo således score minimum fire kasser yderligere, for at overgå Ciro Immobile.

Lazio-bomberen er således noteret for 34 ligamål i denne sæson, mens Ronaldo har ramt netmaskerne 31 gange. 

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...