• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Fans raser efter forlængelse med udskældt brasilianer: Vi rykker ned nu

Foto: Getty Images

David Luiz har fået en et-årig forlængelse i Arsenal, men brasilianeren har ikke den store opbakning blandt klubbens fans.

Af gram

David Luiz leverede i sidste uge et katastrofalt indhop, da brasilianeren forærede to mål væk og blev udvist i 3-0-nederlaget til Manchester City.

Efterfølgende blev David Luiz lagt for had af mange Arsenal-fans, der krævede den løntunge brasilianer smidt på porten. Der var snak om, at City-kampen formentligt vil blive David Luiz' sidste kamp i Arsenal-trøjen, fordi brasilianerens kontrakt udløber om en uge. 

Læs også: Raser over stjerne: Han skal aldrig spille for os igen

Frygter nedrykning
De rasende Arsenal-fans fik dog ikke deres vilje, for onsdag har Arsenal bekræftet, at David Luiz har fået en et-årig forlængelse. Og det har selvsagt vakt vrede blandt London-klubbens tilhængere.

- Alt ved Arsenal er deprimerende i øjeblikket, lyder det således fra en fan på Twitter.

- David Luiz leverer en 0/10-præstation, og bliver straks belønnet med en forlængelse? Gode gud, lyder det fra en anden fan.

- Min dag er ødelagt, og jeg vågnede for en halv time siden, lyder det fra en tredje fan. 

- Championship, here we come, lyder det fra en fjerde fan, som altså frygter nedrykning.

'En vigtig spiller'
Trods kritikken er Arsenal-direktør Edu dog tilfreds med forlængelsen.

- David er en virkelig vigtig spiller for os. Han har spillet de fleste af vores kampe i denne sæson, og han har været vigtig for holdet. På grund af hans pasningsevner og hans kommunikation, både på og udenfor banen. Han hjælper alle, lyder det fra Edu på Arsenals website.

---------------------------
Se Brøndby IF - FC Midtjylland og Randers FC - SønderjyskE på Dplay - spotpris til clbold.dk-læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...