• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Lasse Sylvest Mikkelsen

Nedved langer ud efter Juventus-kritikere: For nemt

Foto: Getty Images

Den tjekkiske Juventus-legende er ikke imponeret over den kritik, der rammer Juventus i disse dage.

Af mikkelsen

Juventus har ikke være så dominerende i begyndelsen af sæsonen, som man tidligere hare set, og det har fået kritkken til at hagle ned over klubben.

Flere mener, at Juventus har brugt for mange unge spillere og ikke holdt fast i kernen, men det giver klubbens vicepræsident ikke meget for.

- Det var nemt at forudse problemerne, eftersom vi har ændret meget på holdet. Derudover havde vi ikke meget forberedelse inde sæsonen, så vi er nødt til at eksperimentere løbende, fortæller Nedved til Sky Sport Italia.

Den tjekkiske legende peger også på skader hos nogle af klubbens profiler, selvom han ikke vil bruge det som undskyldning.

Senest har Cristiano Ronaldo været ude i nogle uger, efter han blev testet positiv for corona.

- Jeg har talt med ham, så jeg ved, hvor frustreret han er. Han har det godt, og derfor vil han spille. Jeg kan godt forstå hans frustrationer.

I portugiserens og andre rutinerede krafters fravær er det en ung startopstilling mod FC Barcelona onsdag, hvor spillere som Federico Chiesa, Dejan Kulusevski, Rodrigo Bentancur og Merih Demiral er med.

- Vi ville helst have spillet de unge spillere ind stille og roligt, som vi altid har gjort, men der er nogle erfarne spillere, som ikke ønskede at blive og hjælpe de unge spillere med deres gennembrug. Vi var derfor nødsaget til at ændre taktikken, men det forsøger vi gerne, og det er spændende, lyder det fra Pavel Nedved, der godt kan lide dagens startopstilling.

Vicepræsidenten blev også spurgt ind til rygterne om den - måske - kommende europæiske superliga, men det ønskede han ikke at udtale sig om og henviste i stedet til klubbens præsident.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...