• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Stenrig nigerianer slår fast: Vil købe denne engelske topklub i 2021

Foto: Getty Images

En stor del af Arsenals fans er utilfredse med klubbens nuværende amerikanske ejere. Til næste år kan London-klubben dog ende med at komme på nigerianske hænder.

Af gram

Den nigerianske milliardær Aliko Dangote melder nu ud, at han vil forsøge at købe Arsenal næste år.

Dangote, som er vurderet til at være Afrikas rigeste mand, har en formue på 74 milliarder kroner. Det skriver avisen London Evening Standard fast.

Læs også: Ekspert: Arsenal bør helt sikkert gå efter City-stjerne

Skal have afsluuttet andre projekter først
Aliko Dangote har tidligere været sat i forbindelse med en overtagelse af Arsenal, som i øjeblikket er ejet af Kroenke Sports & Entertainment. Tilbage i 2018 sagde Dangote således, at han ville forsøge at købe Arsenal i 2020. Nu er planen dog udskudt lidt.

- Det er et hold, som jeg vil prøve at købe en dag. Men som jeg hele tiden har sagt, så har vi lige nu projekter til en værdi af 134 milliarder kroner, og det er dem, som jeg lige nu koncentrerer mig om, lyder det ifølge David Rubenstein Show fra Dangote.

- Jeg forsøger at færdiggøre arbejdet med at bygge virksomheden op, og når vi er færdige - måske engang i 2021 - så kan det måske komme på tale. Jeg køber ikke Arsenal lige nu. Jeg køber Arsenal, når jeg har afsluttet alle de her projekter. For jeg prøver at løfte min forretning til det næste niveau.

Arsenals nuværende amerikanske ejere bliver jævnligt kritiseret af klubbens tilhængere, som anklager ejerne for at være ligeglade med klubbens sportslige resultater.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...