• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Rygter gram

Juventus bekræfter voldsomt underskud: Nu rygtes stjerne til London-klub

Foto: Getty Images

Juventus er ramt af et stort underskud, samtidig med at Paulo Dybala bliver rygtet til Premier League.

Af gram

Juventus er hårdt ramt på økonomien, og det har sat gang i rygterne om, at Torino-klubben overvejer et salg af den argentinske stjerne Paulo Dybala.

Torsdag har Juventus på klubbens hjemmeside meddelt, at regnskabet for 2019/20 ser således ud, at man har et underskud på 89,7 millioner euro, hvilket svarer til 667 millioner kroner. 

Læs også: Bekræftet: Juventus tildelt skrivebords-sejr - Napoli får fratrukket point

Juventus er, som mange andre klubber, blevet ramt af coronapandemien. Men også i det forudgående regnskabsår var der underskud i Juventus. I 2018/19 lød underskuddet således på 297 millioner kroner. 

Dybala rygtes til Chelsea
De økonomiske problemer i Juventus er også tydeligt reflekteret i Torino-klubbens ageren på transfermarkedet. I det forgangne vindue hentede man således folk som Alvaro Morata, Weston McKennie og Federico Chiesa ind på lejeaftaler, mens midtbanespilleren Arthur var en del af en byttehandel, der sendte Miralem Pjanic til Barcelona. 

Og ifølge det italienske medie Tuttomercatoweb er der mulighed for, at Paulo Dybala kan forlade Juventus til fordel for Chelsea, der angiveligt overvejer at hente argentineren til Stamford Bridge. Juventus foretrækker angiveligt at beholde Dybala, men spørgsmålet er, om de økonomiske problemer kan få de italienske mestre til at overveje et salg. 

En af forklaringerne på Juventus' økonomiske problemer er klubbens lønudgifter, som er de klart største i Italien. 1,7 milliarder kroner får Juventus-spillerne således tilsammen om året. Heraf går de 230 millioner kroner til Cristiano Ronaldo. 

---------------------------
Se OB - AC Horsens og FC København - Lyngby BK på Dplay - spotpris til Clbold.dk og Tipsbladet.dk's læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...