• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League gram

Ekspert om Juventus: Det ser rigtig svært ud for Pirlo

Foto: Getty Images

Der venter Andrea Pirlo en stor udfordring i Juventus, lyder det fra Goal-eksperten Mark Doyle.

Af gram

Juventus manglede Cristiano Ronaldo i onsdagens nederlag til Barcelona, men Torino-klubbens problemer 'stikkere dybere end portugiserens aktuelle fravær', lyder det fra Goal-eksperten Mark Doyle.

Barcelona sendte efter slutfløjtet en drillende hilsen til Juventus på Twitter. 

Læs også: Vil smide sit TV ud, når Messi stopper: Han er fodboldens Harry Potter

- Vi er glade for, at I fik se 'the GOAT' (greatest of alle time, red.) på jeres bane, Juventus, lød det såleedes fra Barcelona.

Bekymret Capello
Ifølge Mark Doyle er det dog for nemt at bruge den manglende Cristiano Ronaldo som forklaring på, at Juventus ikke kunne besejre Lionel Messis Barcelona. Doyle tager således udgangspunkt i Fabio Capellos analyse efter kampen, hvor den tidligere Juventus-træner udtrykte bekymring på vegne af italiensk fodbold.

- Juventus led meget. De spillede mod et kriseramt Barcelona-mandskab, og alligevel var det iøjnefaldende, hvor stor kvalitetsforskellen var, og hvor overlegne de var imod et italiensk tophold, lød det således fra Capello.

Ser ikke godt ud
Andrea Pirlo har fået kritik efter Juventus' skuffende indsats, men Juventus-bossen pegede selv på Torino-klubbens aktuelle skadesproblemer. 

Den gode nyhed for Pirlo er, at Juventus-ledelsen er klar over, at den unge træner skal have tid. Inden kampen udtalte Juventus-bossen Pavel Nedved således, at Barcelona-kampen ville give give et praj om, hvordan situationen ser ud for Juventus lige nu.

- Og den ser ikke særlig god ud. Som Danilo pointerede efter kampen, så har Juventus i denne sæson ikke spillet godt fra start til slut i én eneste kamp. Onsdag spillede de dog skidt i samtlige 90 minutter, lyder analysen fra Mark Doyle.

Kan ikke bare svinge tryllestaven
Ifølge Doyle døjer Juventus med åbenlyse taktiske problemer. For mange af spillerne har problemer med Pirlos 3-5-2-formation, og Juventus-bossen bør derfor overveje, om det er den rette formation, lyder vurderingen. 

Der er tale om en vanskelig opgave for Pirlo, skriver Doyle, og peger på, at Juventus-bossen, i modsætning til Lionel Messi, 'ikke bare kan svinge tryllestaven'. En reference til en udtalelse fra onsdag aften, hvor Pirlos tidligere landsholdskollega, Christian Vieri, udråbte Lionel Messi som 'fodboldens Harry Potter'.

---------------------------
Se alle de fede Europa League-kampe på Dplay til spotpris for Tipsbladets og clbold.dks læsere - SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...